מוצרים אלרגנים

אלרגיה במסעדה: כך תתנהלו לאחר התקף

אנשים רבים אלרגיים למגוון מרכיבי מזון (בין היתר אנשים אלרגיים לחלב, בוטנים, סויה, אגוזים, ביצים, שומשום, דגים ועוד). מדובר בתגובה ישירה של מערכת החיסון לאותם חלבונים שמגיעים מהאוכל, תגובה שמייצרת נוגדנים שתוקפים את הגוף ושמובילים לנזלת, פריחה, גירוד, אודם בעיניים, קוצר נשימה ובצקות בלוע ובגפיים (כל אדם מגיב אחרת), כאשר לרוב התגובה היא מידית.

בירור יסודי

לצד הבעיה, גם אנשים אלרגיים אוהבים לבקר במסעדות ואינם מוותרים על התענוג כ"כ מהר. עם זאת, אנשים אלרגיים צרכים להגביר מקדמי בטיחות, משמע לא רק להסתפק במעבר על המרכיבים שמצויים בתפריט, אלא לדרוש מהמלצרית שתברר מול הטבח האם מנה כזו או אחרת מכילה את אותו מרכיב שאליו הם אלרגיים. כך למשל אדם שאלרגי לביצים ומזמין פיצה (מנה שלכאורה אינה קשורה לביצים), עדיין צריך לוודא שאין בבצק ביצה, גם אם השאלה נראית תלושה. במקרה והבירור העלה תשובה שלילית אך בפועל המנה כן הכילה מרכיב שהוביל לתופעה אלרגית, בהחלט יש מקום להגיש תביעת נזיקין.

התקף אלרגיה – כיצד פועלים?

כיצד פועלים אם אדם הזמין מנה ותוך כדי אכילה מבחינים שהוא לוקה בתסמינים אלרגיים? ובכן במקרים מעין אלו רצוי לבדוק האם אותו אדם מחזיק עליו מזרק אפיפן – מזרק מציל חיים שמכיל אדרנלין. במקביל רצוי לבדוק האם המסעדה מחזיקה מזרק אפיפן, או לחלופין האם יש מזרק לאחד מהסועדים האחרים. לאחר שמאתרים את המזרק נועצים אותו בחלק החיצוני של הירך ולוודא שהמזרק נעוץ כהלכה במשך כ10 שניות. השלב הבא הוא להוציא את המזרק ולעסות את המקום במשך מספר שניות נוספות ובמקביל מזמינים אמבולנס ומציינים שמדובר באדם שמצוי בהתקף אלרגיה. בו זמנית משכיבים את האדם על הרצפה ומרימים את רגליו מעלה, כאשר את הראש יש להטות מעט אחורנית. אם מדובר בתינוק, מניחים מתחת לעורף שמיכה מגולגלת, באופן שיוביל את מנח הראש להיות מוטה מעט אחורנית, ואם המצב חמור מתחילים בפעולת החייאה.

אחרי התקף אלרגיה

תביעת נזיקין

במקרה שאדם אלרגי מגיע למסעדה, מברר לגבי מרכיבים אלרגיים, מקבל תשובה מרגיעה ולבסוף כן נפגע, בהחלט יש מקום לבחון האם מדובר ברשלנות ובהחלט יש מקום לבחון האם אפשר להגיש תביעת נזיקין, ופה החוק קובע שיש מקום לברר לגבי גרימת עוולה או לגבי גרימת מוות ברשלנות, משמע גם אם המסעדה כלל לא התכוונה להסב רע ואף בתמימות דעת פסקה לגבי הרכב המנה, היא עדיין עשויה לשאת באשמה. לצד הנאמר ראוי להכיר בכך שברוב המקרים הפסיקה המשפטית לא תפיל את מלוא כובד האחריות על המסעדה, כי לא מדובר בשיקול דעת רפואי, אלא בשיקול דעת של עובד מטבח (שאינו בהכרח מודע למהות הסכנה או לסך הרכב המנה). עם זאת, תביעת נזיקין אזרחית בהחלט עשויה לפסוק שבית העסק אשם וחייב בסכום פיצוי משמעותי ביותר.

שווה לקרוא- 5 מתכונים טבעוניים לערב החג

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *